Výživové poradenství
Facebook El Bio

Léto patří elementu OHNĚ

Léto patří elementu OHNĚ

Milí přátelé,

tak tu máme léto. Léto nám dle našeho kalendáře a našeho rytmu začne až 21.6., ale dle toho čínského pamalu běží již od 16.5. a skončí 27.7., kdy se přesune do babího léta.

Létu vládne element „ohně“ nebo také velký „Yang léta“. Oheň znamená duševní vývoj, inspiraci, intuici, zvědavost a zájem o učení.

 

K elementu ohně přísluší orgány „Srdce“ a „Tenké střevo“. Srdce je císařský orgán a sídlí v něm duch Shen (Šen). Srdce kontroluje cévy, osobní vyzařování, představivost, jazyk, vyjadřovací schopnosti a řeč. Srdce velmi vnímá všechny pozitivní i negativní vlivy, která se nám dějí v organismu a to vše se nám krásně zrcadlí v obličeji, hlavně v očích, a také na jazyku. Proto se také hovoří o tom, že má někdo jiskru v oku nebo se naopak v očích objeví první příznaky nějakého onemocnění.

 

Tenké střevo z pohledu čínské medicíny nesouvisí přímo se zažíváním, ale ve spojení se srdcem vysvětluje tzv. záněty močového měchýře bez bakteriálního nálezu. Časový stres, nervozita, rychlý životní styl, málo spánku nám způsobují horkost v srdci. Aby tenké střevo srdce ochránilo před horkem, odvádí horko močovým měchýřem. Pokud je horka příliš, projeví se pálením a bolestí při močení a může být právě příčinou vzniku zánětu močového měchýře.

 

Elementu „Ohně“ patří hořká chuť, teplo a červená barva. Potraviny jako jsou pohanka, žito, jehně, koza a výrobky z nich pocházející. Dále třešně, červené hrozny, červená paprika, červená řepa, ale také hořké bylinky jako majoránka, tymián, oregano. Jinak platí, jezte hojně vše co právě zraje J

 

Císař myslí na vše

Císař (Srdce) myslel na vše a dokazuje, že chce mít opravdu vše pod kontrolou. Hořká chuť nám totiž v tomto období velmi příznivě působí i na žlučník neb léto je obdobím grilování a horké počasí s větším přísunem živočišných tuků není vždy to pravé pro náš žlučníček. A proto nepodceňujte roli „bylinných hořkých aperitivů“ před a po jídle na dobré zažití a také čerstvých zeleninových salátů hořké chuti (např. čekankové puky).

 

Káva a červené víno

V tomto období si dejte pozor na přílišnou konzumaci kávy a červeného vína, protože mají tendenci nás vysušovat, způsobit nedostatek šťáv a tím zapříčinit horkost v srdci.

 

Pamatujte, že pití kávy na dobití energie znamená tuto energii brát ze zítřejších zdrojů. Proto pijte dobrou kávu hlavně pro radost s přáteli, berte ji jako relax po dobrém obědě a na dobití baterek si dopřejte raději více spánku J.

 

Co v létě pít?

Asi vas překvapím, ale nejlépe vodu a to „pokojové teploty“. Klidně si ji ochuťte čerstvou šťávou z hroznů, jablek, citrusů, mátou, okurkou, kdo má jak rád. Prima je i odstátý čajík. Pivo z osmého schodu J

A proč „pokojová teplota“?

Ledové nápoje mají tendenci nám paralyzovat zažívání. Nebo lidově řečeno nám uhasí plápolající plotýnku našeho metabolismu. Organismus pak vynaloží velkou energii, aby ji opět zapálil, a tím nás paradoxně ještě více zahřeje a my chceme pít znovu a znovu a celé se to opakuje a nás to i docela dobře energeticky vyčerpá. 

 

Zdraví Vás Jana Kozáková - studentka Tradiční čínské medicíny

 
EL BIO chystá e-shop

Připravujeme intenzivně spuštění našeho e-shopu. Bude to co nevidět. Sledujte nás pravidelně.  Celý text >>

PROČ NAKUPOVAT V PRODEJNÁCH ZDRAVÉ…

Přemýšlíte, jestli stojí za to chodit nakupovat biopotraviny a zdravou výživu do specializovaných prodejen?1. V PRODEJNÁCH ZDRAVÉ VÝŽIVY VÁM PORADÍ A POMOHOU.Obchodníci a prodavači v takových obchodech nejsou žádní začátečníci, kteří naskočili na „trendy" vlnu. Mnozí z nichmají za sebou dlouhou a pracně prošlapanou cestičku pro biopotraviny a zdravou stravu k českému zákazníkovi. Tedy alespoň k tomu, komu není jedno, co jí a… Celý text >>

EL BIO hledá prodavačku/vedoucí…

Aktivně hledáme novou posilu do EL BIO prodejního týmu. Na hlavní pracovní poměr i formou brigády jako prodavačka/vedoucí prodejny. Preferujeme výhled dlouhodobé spolupráce, zkušenosti z prodeje nebo podobné pozice, bio a zdravé výživy a se zájmem o oblast. Místo výkonu je Praha 9 Újezd nad Lesy, prodejna EL BIO.  Nástup možný ihned. Máte-li zájem, napište nám na e-mail: hana@elbio.cz Celý text >>