Bez obalu
Facebook El Bio

JARNÍ KLÍČENÍ

JARNÍ KLÍČENÍ

Klíčky a výhonky jsou skutečným výživovým pokladem. Obsahují velké množství vitaminů, minerálů a enzymů. Rostlinné klíčky představují jednoduchý a levný způsob, jak obohatit stravu o „zelené vitaminy“.

 

Klíčící semínko - továrna na výrobu živin

Při procesu klíčení začnou v semenech probíhat metabolické děje, které mají poskytnout dostatek živin rostoucímu rostlinnému organizmu. Aktivují se v nich enzymy a až několikanásobně v nich vzroste obsah vitaminů, zejména B a C. Škroby se přeměňují na cukry, bílkoviny se štěpí na aminokyseliny a tuky na mastné kyseliny. Naklíčená semena také obsahují velké množství železa a hořčíku.

Klíčky tak představují koncentrát zdraví prospěšných látek a oproti suchým semenům jsou výživově mnohonásobně bohatší (syrová suchá semena obilovin a luštěnin jsou navíc těžko stravitelná nebo úplně nestravitelná). Větší výhonky jsou pak navíc zdrojem chlorofylu, který má prospěšné účinky pro lidský organizmus.

 

Klíčky v kuchyni

Rostlinné klíčky konzumujte nejlépe syrové, tak aby se nezničily cenné živiny, které jsou v nich obsažené. Můžete jimi posypat namazaný chléb či je zamíchat do salátu. Pokud chcete použít klíčky v teplé kuchyni, přidávejte je až po dokončení pokrmu. Výborně se hodí například do rizota, polévek a rozemleté do různých pomazánek.

 

CO SE DÁ NAKLIČOVAT?

Dá se říci, že skoro všechno. Klíčit můžete luštěniny, obiloviny, olejniny a různé další plodiny. Používejte pouze potravinářská semena, vyhněte se semenům určeným k výsevu - bývají chemicky namořená. Nejlepší je však použít plodiny v biokvalitě, tedy ty, které byly vypěstované bez použití umělých chemických látek.

Pozor, loupané plodiny nevyklíčí. Stejně tak nelze použít ke klíčení opražená a jinak tepelně upravená semena.

Luštěniny                                                                                                         

Z luštěnin patří k nejoblíbenějším nakličovacím plodinám fazole mungo, výborná je také cizrna, čočka a fazolky adzuki. Některé luštěniny ke klíčení naopak vhodné nejsou - jedná se o velké fazole (ledvina, navy a podobně), které jsou v syrovém, byť naklíčeném stavu nestravitelné.

Obiloviny                                                                                                     

Mezi obilovinami se ke klíčení také hodí mnoho plodin - například oves, ječmen, špalda, pseudoobilovina pohanka a další. Pokud chcete nakličovat ječmen a oves, je třeba použít bezplevé odrůdy (nahý oves, nahý ječmen), jiné obiloviny (pšenice vč. pšenice špaldy, žito, kukuřice) naopak plevy přirozeně neobsahují.

Olejniny a ostatní                                                                                     

Semínka olejnin jsou také velmi oblíbenými plodinami k nakličování - můžete použít například sezam, hořčičné semínko, slunečnici a jiné. Další plodiny vhodné ke klíčení jsou především vojtěška (alfalfa), řeřicha, ředkvička nebo také méně známá pískavice.

 

JAK KLÍČIT?

1) Namáčení je důležité

Plodiny je třeba nechat nejdříve namáčet. Properte je ve studené vodě, poté je zalijte čerstvou vodou a nechte bobtnat. Délka namáčení je odvislá od velikosti semen (nejčastěji je to 10-15 hodin, vojtěška se namáčí 6-8 hodin). Poté plodiny znovu propláchněte, a můžete začít nakličovat.



Některá semena jsou ve vlhkém stavu lepkavá, a proto se u nich předchozí namáčení vynechává - to se týká například řeřichy a hořčice. Semínka dejte naklíčit na talíř, který jste předtím vyložili bavlněnou plenou. Několikrát denně je vlhčete rozprašovačem.


2) Způsoby nakličování

Aby nabobtnaná semena mohla začít klíčit, musejí být ve vlhku, rozhodně však ne ve vodě. Je také třeba je pravidelně proplachovat, aby se zabránilo zahnívání a růstu plísní.

Nakličovací misky

Nejjednodušší a nejpohodlnější metodou, která navíc umožní nakličování několika plodin najednou, jsou nakličovací misky. Koupíte je pochopitelně u nás v EL BIO. Snadno se obsluhují a semenům poskytují ideální podmínky pro klíčení. Sada sestává ze tří misek, kam se umísťují semena, záchytné spodní misky, kam při proplachování stéká voda, a víka, které v miskách zaručuje stabilní vlhké klima.

Nabobtnaná semena nasypte do nakličovacích misek, přikryjte víkem a umístěte na teplejší místo (nikdy ne na přímé slunce). Dvakrát denně semena proplachujte. Nakličovací sada umožňuje jednoduché proplachování všech tří misek se semeny najednou.

Cedník

V sítku se dají plodiny dobře proplachovat, proto je pro klíčení také velmi vhodné. Nabobtnaná semena dejte do cedníku, který položíte do misky. Vše pak přikryjte talířem a umístěte na teplejší místo. Několikrát denně cedník se semeny propláchněte, ještě neokapaná je pak vraťte do misky a opět přikryjte talířem.


3) Sklízíme

Klíčky jsou vhodné ke konzumaci po 3-5 dnech, výhonky po 10-14 dnech (podle druhu plodiny). Slunečnice či sezam jsou nejchutnější již po jednom dni klíčení, později hořknou. Někdy si budete chtít sami vyzkoušet, jak staré klíčky vám nejvíc vyhovují - mladší chutnají jemněji, ty více vyrostlé zase mívají kořeněnější chuť.

Misku s některými druhy klíčků (vojtěška, mungo, adzuki, řeřicha apod. můžete uchovat pár dní v lednici a postupně konzumovat. Stále je důležité klíčky každý den ráno a večer proplachovat čistou vodou. 

 

Foto: alfalfa (vojtěška), cereální houska, čerstvý ochucený tvaroh Sýrárna Horní Dvorce

Text zdroj: Country Life




JABLKA od Bio Verich

Máme čerstvou dodávku bio jablek od Bio Verich z Turnova... Jsou krásná a šťavnatá. Odrůdy Rajka a Topaz. Pan Verich je velký sympaťák, sklízí nejen jablka, ale také nejedno ocenění za svou produkci. Neváhejte s nákupem, jeho sklady jsou beznadějně vyprodané a další dodávku už nemáme šanci získat. :-)   Celý text >>

Vlašské ořechy

Čerstvá sklizeň VLAŠSKÝCH OŘECHŮ od farmáře ze Středních Čech právě dorazila. Neváhejte a přijďte nakoupit. Ideálně do vlastních obalů. Cena 350,- Kč/kg     Celý text >>

Krupicová halva

Ingredience:  250g pšeničné nebo špaldové krupice 120g másla nebo ghí kokos, skořice, kardamon, rozinky, mandle, cukr nebo sirup dle chuti čerstvé ovoce dle chuti (hrozno, meruňky, broskve, švestky...) Příprava:  Krupičku osmahneme na tuku (musí být tolik tuku, aby se vytvářely hrudky jako na drobenku) dozlatova, přidáme skořici, zalijeme mlékem zředěným s vodou, cukr nebo sirup ( na jeden díl krupice, tři díly tekutiny… Celý text >>