Výživové poradenství
Facebook El Bio

Jaro patří elementu DŘEVO

Jaro patří elementu DŘEVO

Tradiční čínská medicína se zabývá rovnováhou a souvztažností mezi tzv. 5 elementy nebo také 5 prvky. Tento systém slouží k pochopení vztahů mezi vnitřními orgány těla, mentálními a emocionálními stavy, životním prostředím, atd. Připravili jsme pro vás zjednodušeného průvodce prvním prvkem tohoto "koloběhu" - elementu DŘEVA, co je dobré z vašeho jídelníčku vyloučit, čím ho naopak obohatit, abyste ten jarní start pojali tou správnou volbou. Prospějete tím svému zdraví, tělu i duchu.


Jaro patří elementu „DŘEVO“, který symbolizuje začátek, zrod, dětství, rychlý růst, vývoj a plánování.

Elementu „DŘEVA“ se přisuzují orgány „Játra“ a jeho věrný společník „Žlučník“.

Játra

  • zde hrají hlavní roli tzv. zásobníku, jehož úkolem je hromadit šťávy, energii „Qi“ (čchi) a být tělu při jarním rozjezdu k dispozici
  • kontrolují vzhled očí, zrak jako takový, tonus svalů a jejich napjatost, rovnoměrné rozvrstvení energie, stav šlach a nehtů

Máte jarní nervíky, stresík nebo jen špatnou náladu? Lehce Vás v tomto období něco nebo někdo vytočí? Pak to znamená, že je v játrech více horkosti a je potřeba doplnit šťávy. Po období zimy, kdy jsme si více dopřávali, je to zcela v pořádku.

Nyní se zkuste vyvarovat česneku, ostrých a horkých koření (chilli, skořice, kardamon, kurkuma, hřebíček), dále se snažte vynechat či omezit kávu, tvrdý alkohol. Omezte maso, uzeniny a dejte přednost menším porcím k večeři a mléčné spíše až odpoledne.

K elementu DŘEVA se přiřazují všechny potraviny mající kyselou chuť. Jsou to zelenina, ovoce, saláty. Ale než se ty čerstvé a lokální dostanou na váš stůl je dobré nahlédnout do spíže a dát si právě teď vše zavařené – okurky, zelí, čalamády, kompoty a vaše játra budou jásat. Kyselé je obrovskou zásobárnou šťáv.

Pokud máte chuť na opravdu čerstvé, tak si doma nechte vyklíčit některé luštěniny jako třeba fazole mungo nebo soju a posypejte si je na kváskový chleba nebo jen tak hoďte na závěr do polévky.

Dále DŘEVO doprovázejí např. slepice, kachny, pšenice, celozrnné obiloviny, ale i pšeničné pivo nebo bílé víno.

Pokud vás honí mlsná, sáhněte právě po kompotu, dejte si hrst rozinek nebo oříšků.

Nezapomeňte, že je konec zimy a váš organismus volá po střídmosti a odlehčení, na které se během zimy tolik nedbá neb zima je obdobím tvorby zásob. Ale to už skončilo.

Doporučené potraviny pro období jara dle jejich povahy. Zahřejí, osvěží, zchladí nebo se chovají neutrálně. Poslouchejte své tělo, řekne vám na co má chuť.


Teplé

Obilí: zelené zrno

Ovoce: granátové jablko, švestky (i sušené)

Maso: slepice

Bylinky a koření: ocet, petržel

Nápoje: třešňová šťáva

 

Neutrální

Obilí: bulgur, kuskus, špalda

Ovoce: ostružina, malina

Ostatní: kvasnice

Nápoje: šípkový čaj

 

Osvěžující

Obilí: pšenice

Zelenina: výhonky luštěnin nebo soji, řeřicha, kyselé zelí

Ovoce: kyselé jablko, rybíz, jahoda, brusinka, kyselá třešeň, mandarinka, pomeranč, angrešt, borůvka

Maso: kachna

Mléčné výrobky: tvaroh, kyselé mléko, čerstvý sýr, kyselá smetana

Nápoje: chlebový nápoj, šampaňské, ibiškový čaj, meduňkový čaj, prosecco, sekt, bílé víno, pšeničné pivo

 

Studené

Obilí: pšeničné klíčky a výhonky

Zelenina: výhonky fazole mungo, šťovík, rajče

Ovoce: ananas, kiwi, rebarbora, citron

 

Děkujeme naší poradkyni, věrné zákaznici a kamarádce Janě Kozákové - studentce Tradiční čínské medicíny. 
OTEVÍRACÍ DOBA

Otevírací doba přes Vánoční svátky a koncem roku 2018. Těšíme se na Vás všechny a přejeme pěkný rok 2019. V pátek 28.12. bude čerstvé pečivo z Country Life pekárny, také kozí a ovčí z Pěnčína, mléko Bemagro až 3.1.2019. Stavte se na nákupy...máme velké slevy... Celý text >>

ADVENTNÍ SOBOTY OTEVŘENO

Během prosincových adventních sobot máme otevřeno 9.00 - 13.00 hod. Můžete se stavit na nákup nebo vyzvednout balíčky. Těšíme se na Vás.   Celý text >>

EL BIO chystá e-shop

Připravujeme intenzivně spuštění našeho e-shopu. Bude to co nevidět. Sledujte nás pravidelně.  Celý text >>